PL

Dramatyczna sytuacja fizjoterapeutów – alarmujemy rząd i parlament

Dowiedz się więcej o działaniach KIF w obliczu zagrożenia pandemią wywołaną przez wirus SARS-CoV-2 na stronie kif.info.pl/koronawirus

Komunikat nr 26 Zespołu Kryzysowego z dnia 30 marca 2020 r.

Sytuacja w polskiej fizjoterapii jest coraz trudniejsza. Fizjoterapeuci w większości nie kwalifikują się do skorzystania z uchwalonego przez rząd pakietu pomocowego i w dalszym ciągu brakuje pomocy dedykowanej fizjoterapeutom.

W tej sytuacji po raz kolejny domagamy się pomocy dla naszego środowiska, przedstawiając precyzyjne dane i konkretne postulaty. W piątek 27 marca Prezes KRF przesłał list do Pani Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu RP, Pana Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów oraz Pani Jadwigi Emilewicz – Ministra Rozwoju.

W liście tym, wysłanym także do wiadomości Ministra Zdrowia oraz szefów klubów parlamentarnych, przedstawiona została analiza trudnej sytuacji w fizjoterapii. W dniu dzisiejszym, do tych samych adresatów, wysłany został kolejny list, tym razem wzbogacony o dane uzyskane z badania zrealizowanego przez KIF. Wyniki tej ankiety, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu nie pozostawiają złudzeń – aż 75% fizjoterapeutów, czyli 50 000 osób, zostało zmuszonych do całkowitego zaprzestania podejmowania swojej aktywności zawodowej w związku z sytuacją epidemii COVID-19. Prezes KRF kończy swój list apelem do decydentów: “Mam nadzieję, że polski rząd i parlament znowu nie obudzą się za późno, czyli w momencie, w którym wszyscy Polacy zostaną pozbawieni dostępu do fizjoterapii. Już teraz w kolejce oczekuje 2 mln pacjentów. Życzę Państwu powodzenia w walce z kryzysem, liczę na pozytywne rozwiązania dla Polaków i informuję, iż nie ustaniemy w alarmowaniu i przekazywaniu kolejnych danych na temat dramatycznej sytuacji w polskiej fizjoterapii”. Teraz czekamy na ruch ze strony przedstawicieli rządu i parlamentu.

Zespól Kryzysowy
Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Dowiedz się więcej o działaniach KIF w obliczu zagrożenia pandemią wywołaną przez wirus SARS-CoV-2 na stronie kif.info.pl/koronawirus