PL

Apel Prezesa KRF do Ministra Zdrowia o niepomijanie fizjoterapeutów w decyzjach i komunikacji.

Sytuacja pandemii jest bardzo dużym obciążeniem dla całego społeczeństwa, a szczególnie dla systemu ochrony zdrowia i ludzi, którzy go tworzą. To my jesteśmy profesjonalistami, od których zależy dziś sprawność tego systemu. Niestety, nawet teraz często jesteśmy niedoceniani.

Apelujemy o wykorzystanie naszych kompetencji i pamiętanie, że fizjoterapeuci są zawodem medycznym, który jest nadzwyczaj często pomijany w decyzjach czy komunikatach Ministra Zdrowia, mimo naszych aktywnych działań, opinii, poprawek i rzeczowej argumentacji. Wielu z nas chce wspomagać innych członków zespołów opiekujących się pacjentami, ale rząd nie daje nam takich możliwości. Frustrujące jest to, że posiadamy profesjonalne wykształcenie medyczne, a odsyła się nas do sprzątania, transportowania czy mierzenia temperatury. Na świecie fizjoterapia w standardach leczenia chorób dróg oddechowych znajduje się już od lat 80-tych zeszłego wieku.

Poniżej prezentujemy apel Prezesa KRF do Ministra Zdrowia.

W kolejnych dniach wystosujemy apel do dyrektorów polskich szpitali. Fizjoterapeuci są odsyłani na urlopy, a pacjenci na intensywnej terapii pozostają bez opieki. Nie pomagają nawet protesty lekarzy i pielęgniarek, z którymi pracujemy ramię w ramię.