PL

Spotkanie prezesa KRF dr Tomasza Dybka w NFZ dot. proponowanych zmian w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej

Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek na zaproszenie Narodowego Funduszu Zdrowia, 22 lipca uczestniczył w spotkaniu dotyczącym proponowanych zmian określonych w projekcie zarządzenia Prezesa NFZ z 11 lipca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.

W spotkaniu brała także udział wiceprezes Hanna Kowalewska.

W trakcie spotkania przedstawione zostało stanowisko Krajowej Izby Fizjoterapeutów sprzeciwiające się ograniczaniu możliwości realizacji świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną. Podkreślono, iż kluczowym jest umożliwienie indywidualnym oraz grupowym praktykom fizjoterapeutycznym zawierania umów na fizjoterapię domową co w obecnej chwili jest ograniczone zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej w zakresie wymagań co do personelu udzielającego świadczeń oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów podkreślił, iż brak wzrostu finasowania fizjoterapii ambulatoryjnej nie spowoduje skrócenia kolejek oczekujących pacjentów. Krajowa Izba Fizjoterapeutów ponownie zaproponowała rozwiązania mogące poprawić dostępność oraz jakość udzielanych świadczeń fizjoterapeutycznych ( m.in.: wprowadzenie produktu- fizjoterapia wczesna, zmiany w zakresie personelu wymaganego w fizjoterapii domowej).

Obie strony stanowczo wskazują, że nie ma mowy o likwidacji fizjoterapii domowej na NFZ, o czym można usłyszeć w przestrzeni publicznej.

Podczas spotkania podkreślono potrzebę kontynuacji współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Krajową Izbą Fizjoterapeutów w celu opracowania optymalnych rozwiązań systemowych w zakresie fizjoterapii.