W Centrum Kongresowym Hala Stulecia we Wrocławiu w dniach 19-21 października odbył się XII Kongres Medycyny Sportowej Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Medycyny Sportowej EFSMA
Krajowa Izba Fizjoterapeutów była głównym wykonawcą sesji naukowej. Prelekcja dotyczyła obszaru infodemii, a prowadzącymi byli uznani specjaliści w tej dziedzinie: dr Marta Jokiel, dr hab. Elżbieta Skorupska, prof. Joanna Zając. Prelekcję rozpoczął wprowadzeniem do tematu Arkadiusz Dziubaszewski Manager ds. Zarządzania Projektami w KIF
W strefie wystawienniczej w specjalnie przygotowanym stoisk uczestników wydarzenia zespół KIF informował o: niebezpiecznym dla zdrowia i życia pacjentów zjawisku dezinformacji (tzw. infodemii), które pojawia się głównie w Internecie, zachęcał do korzystania z wiarygodnych źródeł informacji na temat zdrowia, szczepień i ćwiczeń,
Podkreślano znaczeniu edukacji i roli upowszechniania rzetelnej wiedzy medycznej, przekazywanej w sposób prosty i przystępny w kontekście walki z fake newsami i spiskowymi teoriami.
Promowaliśmy także kampanię społeczna IF “Popraw jakość życia” pod hasłem “Fizjoterapia – samo się nie zrobi”
Odwiedzający stoisko KIF oprócz otrzymania solidnej porcji wiedzy dzięki #BlenderBike za pomocą własnych mięśni mogli przygotować pyszny, zdrowy i energetyczny koktajl owocowy.
Po raz pierwszy Zarząd Główny EFSMA powołał Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej (PTMS) do przeprowadzenia oficjalnego Kongresu EFSMA.
Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej powierzyło organizację wykonawczą Kongresu Wyższej Szkole Fizjoterapii z siedzibą we Wrocławiu.
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 700 uczestników, ok. 600 osób z Polski ok. 120 gości z 40 innych państw europejskich.
Wśród uczestników są m. in. Członkowie Zarządu Głównego EFSMA, prezesi kilkudziesięciu Krajowych Zarządów Głównych Towarzystw Naukowych Medycyny Sportowej państw europejskich, zaproszeni wykładowcy z kraju i z zagranicy.
Głównymi tematami Kongresu były: aktywność fizyczna dla zdrowia, sport w życiu dzieci i młodzieży, doping oraz antydoping, nagła śmierć sercowa u sportowców, urazy, a także cyfrowe urządzenia w medycynie sportowej i sporcie oraz rola rehabilitacji w sporcie.