PL

Wizyta przedstawicieli WHO w biurze KIF

W dniu 13 lipca br. w biurze KIF odbyło się spotkanie z przedstawicielami Światowej Organizacji Zdrowia. WHO reprezentowała dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce, wraz z Gustavo Perez Reina, specjalistą ds. rehabilitacji i niepełnosprawności przy Biurze Krajowym WHO oraz Justine Gosling i Marlee Quinn, konsultantkami ds. rehabilitacji i niepełnosprawności przy Biurze Regionalnym WHO na Europę. Z ramienia KIF w spotkaniu udział wziął Prezes KRF – dr Tomasz Dybek, Wiceprezes KRF – Hanna Kowalewska oraz Weronika Krzepkowska z Działu ds. Międzynarodowych.

Głównym tematem rozmowy były możliwości i obszary rozwijania współpracy i wspólnych inicjatyw KIF z WHO, zarówno w obszarze samej fizjoterapii, jak i w szerszym kontekście rehabilitacji i promocji zdrowia.

„Jeszcze w tym roku chcielibyśmy podzielić się z naszym środowiskiem cennymi wynikami światowych badań dotyczących dostępności do wyrobów medycznych i najczęstszych barier w ich pozyskaniu, a także wynikami jednej z pierwszych na świecie kompleksowych ewaluacji kadr sektora rehabilitacji w Polsce” – przekazuje Weronika Krzepkowska.

„Dzięki takiej wiedzy fizjoterapeuci w Polsce będą mogli jeszcze bardziej skutecznie wychodzić naprzeciw rosnącym potrzebom i być naprawdę istotnym zawodem medycznym dla społeczeństwa. Planujemy tłumaczenie i adaptację wielu wartościowych merytorycznie materiałów, tak aby wiedza dostępna była dla każdego” – podkreśla dr Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Dyskutowano także o potrzebach i wyzwaniach związanych z rehabilitacją i niepełnosprawnością, z którymi na co dzień mierzą się nasi pacjenci, ale także szczególnych potrzebach licznej grupy uchodźców przybywających z Ukrainy do Polski.

Prezes KRF zapewnił o dużym zaangażowaniu i pomocy, którą potrzebującym osobom każdego dnia niosą fizjoterapeuci, a także o pełnej gotowości do wsparcia inicjatyw WHO w zakresie zabezpieczania potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Działania KIF na rzecz zarówno grupy zawodowej fizjoterapeutów, jak i pacjentów są bardzo doceniane przez Światową Organizację Zdrowia. Liczymy na dalszą i jeszcze bardziej owocną współpracę.