PL

Prezes KIF rozmawia w MZ o podwyżkach i wycenach.

Podczas spotkania poruszono najistotniejsze dla naszego środowiska kwestie:

  • podwyżka wynagrodzenia fizjoterapeutów i wycen świadczeń fizjoterapeutycznych. Prezes Krawczyk zwrócił uwagę na konieczność wskazania źródeł finansowania podwyżek. Podkreślił także fakt, iż wielu fizjoterapeutów nie pracuje w oparciu o umowę o pracę, a o inne umowy cywilnoprawne. Otrzymał zapewnienie od Ministra Zdrowia, iż zostanie wskazane źródło finansowania oraz nastąpi zmiana wycen, która zrekompensuje podwyżki także dla fizjoterapeutów, którzy pracują w oparciu o inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę.
  • fizjoterapeuci w obliczu wyzwań związanych z toczącą się na Ukrainie wojną. Poruszono problem napływu znaczącej liczby pacjentów i ewentualnego możliwego wsparcia medyków z Ukrainy oraz o wyzwaniach z tym związanych.
  • Recepta na ruch – to program profilaktyki pierwotnej i wtórnej, który jest opracowywany przez ekspertów KIF. To projekt, którego celem jest aktywizacja ruchowa wszystkich dorosłych obywateli. Opieka fizjoterapeuty ma gwarantować dostosowanie formy i jakości aktywności fizycznej do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. W ramach programu pacjenci mogliby liczyć na bezpośredni dostęp do samodzielnego specjalisty medycznego, jakim jest fizjoterapeuta.

Rozmowy będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.