PL

Noworoczne wydanie „Głosu Fizjoterapeuty”

Drodzy Czytelnicy,

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer „Głosu Fizjoterapeuty”.

Rok, który właśnie pożegnaliśmy nie był dla przedstawicieli zawodów medycznych szczególnie udany. Wciąż nie opuszcza nas pandemia COVID-19, trwa protest medyków, obawiamy się, że wyceny świadczeń w fizjoterapii refundowanej zamiast rosnąć maleją. Nie jest to zatem czas szczególnie nastrajający do patrzenie z optymizmem w 2022 rok. Mimo to, a może właśnie dlatego, życzymy Wam w nowym roku – satysfakcji z pracy, godnych zarobków, zaangażowanych pacjentów i powodzenia w życiu osobistym.

Przyłączamy się tym samym do ciepłych słów, które na łamach „Głosu” zamieścili przedstawiciele naszego środowiska. Kilkanaście osób – fizjoterapeutek i fizjoterapeutów z różnych części kraju, zajmujących różne pozycje zawodowe – przekazało swoje życzenia całej grupie zawodowej. Dziękujemy!

W TEMACIE NUMERU zajmujemy się „Zimowymi wyzwaniami dla fizjoterapeutów”. O przygotowaniu kondycyjnym, kontuzjach związanych z sezonem zimowym i fizjoterapii w tym okresie mówią: Grzegorz Balik, dr n.med. Marta Podhorecka i Zbigniew Zdrajkowski.

Bohaterem PASJONATÓW jest Maciej Sowiński, fizjoterapeuta, zapalony narciarz i trener z Warszawy. Nie tylko opowiada o swojej sportowej przygodzie, ale też dzieli się z cennymi wskazówkami płynącymi z jego narciarskiego doświadczenia.

W numerze nie unikamy też oczywiście tematów trudniejszych. W dziale Z DZIAŁAŃ KIF szczególnie polecamy artykuł „Wczesna fizjoterapia ratuje życie”, o roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów, w tym covidowych, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Piszemy również o nowych wycenach w świadczeniach refundowanych, które oznaczają paraliż usług fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej.

Oprócz tego w „Głosie” znajdziesz:

Z DZIAŁAŃ KIF – „To jest po prostu rewolucja”. O długo wyczekiwanej karcie pediatrycznej w Finezjo.

PRAWO W PRAKTYCE – „Fizjoterapeuta w sporcie – postulowane zmiany przez KIF”. O tym, dlaczego pozycja fizjoterapeuty w klubach sportowych powinna być uregulowana prawnie.

ZE ŚWIATA – „Podgrupy WP czekają na polskich fizjoterapeutów”. Rozmowa z Tracy Bury, wicedyrektorką World Physiotherapy.

NAUKA – Ogłaszamy autorów najlepszych prac magisterskich.

FIZJO-BLOGOSFERA – Jak rozpoznać u pacjenta objawy tężyczki?

W „GF” oczywiście nie mogło zabraknąć ciekawostek z kraju i ze świata, a także krzyżówki z nagrodami. Mamy też wyjątkową niespodziankę od wróżki Joanny – horoskop fizjoterapeutyczny!

Zapraszamy do lektury!