PL

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby zarówno u zwierząt jak i ludzi. Niektóre koronawirusy powodują infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby takie jak zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Ostatnio odkryty koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę pod nazwą COVID-19.

Jakie są objawy choroby COVID-19?

Najczęstsze objawy to: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektóre osoby mogą odczuwać bóle mięśni, mieć katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość osób (ok. 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób i u tych osób może dochodzić do znacznych problemów z oddychaniem. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

Kto jest najbardziej narażony?

Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiące także z powodu innych chorób, głównie przewlekłych.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłaś/byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i obserwujesz u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną [https://gis.gov.pl/mapa/]
lub
zgłoś się osobiście do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Choroba może rozprzestrzeniać się gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze, należy więc przebywać w odległości większej niż 1 metr od zarażonej osoby. Ponadto kropelki lądują na powierzchniach i przedmiotach wokół zakażonej osoby, więc do zarażenia może dojść poprzez dotykanie tych przedmiotów, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal prowadzi badania nad sposobami rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie aktualizowała informacje na bieżąco.

Jak się zabezpieczyć?

  • Często myj ręce używając mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Gdy kaszlesz lub kichasz zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie od razu wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce j.w.
  • Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu zasięgnij pomocy medycznej.
  • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi COVID-19.

Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ – tu przez całą dobę i bezpłatnie uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem –  800 – 190 – 590.

Uwaga:

Kryteria kliniczne i epidemiologiczne kwalifikacji do postępowania z osobami potencjalnie narażonymi zamieścił na stronie Główny Inspektorat Sanitarny [https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/]. Przedstawiono tam algorytm kwalifikacji osób do postępowania epidemiologicznego oraz medycznego. Zamieszczono również informacje dotyczące kryteriów rozpoznania infekcji i informacje o krajach i regionach z utrzymującą się nadal transmisją wirusa.

Dodatkowe informacje:

Najbardziej aktualne informacje i ważne komunikaty na temat nowego koronawirusa znajdziesz na stronach:

 

 

Dowiedz się więcej o działaniach KIF w obliczu zagrożenia pandemią wywołaną przez wirus SARS-CoV-2 na stronie kif.info.pl/koronawirus