PL

Fizjoterapeuci bohaterami wystawy zdjęć w Senacie pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”.

We wtorek 13 kwietnia Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”, przygotowaną z inicjatywy przewodniczącej Komisji Zdrowia senator Beaty Małeckiej-Libery we współpracy z samorządami zawodów medycznych, zaangażowanych w zmagania z pandemią. W przygotowaniu wystawy aktywnie uczestniczyła Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Na prośbę organizatorów wystawy wysłaliśmy zdjęcia, dokumentujące wysiłek fizjoterapeutów w walce z pandemią, a spośród nich wybrano dwa, przedstawiające fizjoterapeutkę z Gdańska – Aleksandrę Cieloszczyk oraz Tomasza Włocha – fizjoterapeutę z Krakowa. Co warte podkreślenia – zdjęcie Aleksandry Cieloszczyk jest także tytułowym zdjęciem wystawy.

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele KIF z Maciejem Krawczykiem, prezesem KIF, a gościem specjalnym zaproszonym przez KIF, była Paloma Cuchi – przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce.

Marszałek Tomasz Grodzki w mowie otwierającej wystawę podkreślił, że jest to symboliczny i skromny hołd Senatu dla wszystkich profesjonalistów medycznych, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w walce z pandemią. „W Senacie życie i zdrowie Polaków jest zawsze priorytetem” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki, zapewniając, że Senat nie ustaje w wysiłkach, aby zdrowie Polaków miało się jak najlepiej.

Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że wystawa otwierana jest w szczycie 3 fali pandemii. „To prawdziwy kryzys i dramat w ochronie zdrowia, wywołany walką z koronawirusem i każdy z pracowników ochrony zdrowia jest jednakowo ważny w tej walce” – podkreśliła senator Małecka-Libera.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia poinformowała, że komisja przyjęła projekt inicjatywy ustawodawczej w sprawie chorób zawodowych wywołanych COVID-19 u osób wykonujących zawody medyczne. Wystawa jest elementem obchodów roku 2021 jako Roku Pracowników Ochrony Zdrowia, uchwalonego 2 grudnia 2020 r. Celem wystawy jest nie tylko ukazanie niezwykle trudnej i wyczerpującej pracy lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, którzy od ponad roku walczą z pandemią, ale także uhonorowanie i docenienie ich wysiłków.

Na wystawie pokazywanych jest kilkanaście fotografii: są symboliczną relacją z heroicznej walki z pandemią, która stała się codziennością wszystkich pracowników medycznych. Zdjęcia pokazują ogrom stresu, zmęczenia i zagrożeń, a zarazem niosą nadzieję na zwycięstwo w zmaganiach z koronawirusem.

Wystawa prezentowana jest w budynku Senatu, w holu na I piętrze. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wideo relacji z wystawy: https://youtu.be/3TlQNYJzOKo

Dostępna jest także galeria zdjęć z wystawy: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,13518,wystawa-walka-polskich-medykow-z-pandemia-koronawirusa.html