Światowy Dzień Fizjoterapii przypada 8 września i obchodzony jest od 1996 kiedy to został ustanowiony przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT)!

Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych. Co roku wybierane jest inne hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i związane z nią zagadnienia.

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Fizjoterapii jest ból przewlekły. Kwestia ta jest szczególnie bliska fizjoterapeutom, którzy właśnie tym zagadnieniem zajmują się zawodowo. Na całym świecie ból dolnego odcinka kręgosłupa jest przyczyną większej ilości niepełnosprawności, niż jakikolwiek inny problem zdrowotny. Pomimo tak masowego występowania tego zjawiska, wciąż funkcjonuje na jego temat wiele mitów i błędnych przekonań, które nie tylko nie są pomocne w leczeniu pacjentów, ale często to leczenie wręcz uniemożliwiają.

Przeczytaj więcej na ten temat – Światowy Dzień Fizjoterapii  

Chcesz dowiedzieć się czego potrzebują pacjenci z bólem przewlekłym? Zapraszamy na wywiad z profesorem Peterem O’Sullivanem, specjalistą od przewlekłych dolegliwości bólowych zajmującym się tą tematyką zarówno z punktu widzenia naukowca, jak i aktywnego klinicysty, który przeprowadziła Joanna Tokarska, członkini Zespołu Tematycznego do Spraw Międzynarodowych KIF – Wywiad z profesorem Peterem O’Sullivanem

Światowa Konfederacja Fizjoterapii (WCPT) opracowała pakiet materiałów graficznych, które mają pomóc fizjoterapeutom w planowaniu i promocji wydarzeń oraz kampanii informacyjnych związanych z tą okazją. Z myślą o polskich fizjoterapeutach, aby mogli w pełni skorzystać z przygotowanych materiałów, Zespół Tematyczny do Spraw Międzynarodowych KIF przetłumaczył je na język polski.

Bezpłatne materiały można pobrać poniżej: