PL

KIF na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Krajowa Izba Fizjoterapeutów na Forum Ochrony Zdrowia w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy zorganizowała panel dyskusyjny. Po raz pierwszy dyskutowano o fizjoterapii, rozwiązaniach systemowych i pieniądzach z nią związanych. O to czy warto było brać udział w dyskusji pytamy dr hab. Macieja Krawczyka, Prezesa KIF.  

Trzy pytania do Prezesa KIF

Dominika Kowalczyk (DK): Panie Prezesie, to ja zacznę wprost: po co fizjoterapeuci, przedstawiciele KIF, pojechali na Forum Ochrony Zdrowia w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy?

prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów (MK): To ja też powiem wprost. Sytuacja fizjoterapeutów jest najgorsza ze wszystkich zawodów medycznych. Fizjoterapeuci, którzy pracują w szpitalu zarabiają netto 1400-1600 zł. Efekt: brakuje fizjoterapeutów w systemie refundowanej opieki zdrowotnej: w szpitalach, przychodniach.

DK: Ale co w poprawie ich sytuacji ma pomóc panel podczas Forum?

MK: Bardzo dobre pytanie. Przez 30 lat fizjoterapeutów nie było w publicznej dyskusji. Teraz naszym zadaniem jest mówić w imieniu naszej grupy zawodowej. A Krynica to miejsce, gdzie byli wszyscy, którzy mają wpływ na naszą sytuację. Na naszym panelu byli ministrowie, prezes NFZ, posłowie i senatorowie, eksperci. Ci ludzie powinni usłyszeć, czym się zajmujemy i jakie są nasze postulaty.

Musimy mieć świadomość, że koniecznie trzeba wzmacniać naszą grupę zawodową i budować jej prestiż. Tylko dzięki realizacji ustawowej samodzielności zawodowej mamy szansę zbudować swoją mocną systemową pozycję. I o tej samodzielności rozmawialiśmy. O środkach na fizjoterapię mówiliśmy. I chyba najważniejsze: tłumaczyliśmy, czym się zajmujemy i w czym możemy pomóc polskim pacjentom. Moim zdaniem, my jako fizjoterapeuci jesteśmy kołem ratunkowym dla polskiego systemu, w którym brakuje kadr medycznych. Świetnie wykształceni i najmłodsi. Nasza praca jednak musi być doceniana i właściwe oceniana. O tym, mówiliśmy.

DK: To ostatni pytanie. A byliście słyszani i słuchani?

MK: Zdecydowanie tak. Zachęcam do zapoznania się z relacją z panelu. Padło wiele ważkich słów. A my trzymamy za słowo…

Z prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr. hab. n. med. Maciejem Krawczykiem
rozmawiała Dominika Kowalczyk, Biuro prasowe KIF