PL

Fizjoterapia w okresie okołooperacyjnym

W zeszłą sobotę, 25 marca 2023 r. w Gdańsku odbyła się I Interdyscyplinarna Konferencji Medycyny Okołooperacyjnej IKMO 2023: Po pierwsze PRIMO. Konferencję zorganizowały Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.. Krajowa Izba Fizjoterapeutów objęła wydarzenie honorowym patronatem Prezesa KRF.

Konferencja adresowana była do profesjonalistów i adeptów wszystkich specjalności medycznych biorących udział w leczeniu pacjenta w okresie okołooperacyjnym: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów klinicznych. Odbyły się bardzo ciekawe wykłady, warsztaty i sesja plakatowa. Celem konferencji była interdyscyplinarna edukacja dotycząca okresu okołooperacyjnego.

Krajową Izbę Fizjoterapeutów reprezentowała dr Dominika Batycka-Stachnik, Wiceprezes KRF, która poprowadziła, wspólnie z Dorotą Sobczyk, warsztaty fizjoterapeutyczne – praktyczne pn. „Fizjoterapia w prehabilitacji kardiochirurgicznej”. Izba miała również swoje stoisko. Odwiedzający zadawali wiele pytań dotyczących projektu szkoleniowego KIF – Fizjo-Learning oraz platformy FIZJA, używanej do szkoleń online. Małgorzata Świątek, Koordynator KRF województwa pomorskiego z chęcią odpowiadała na wszystkie pytania. Wywiązała się również dyskusja o roli fizjoterapeuty w multidyscyplinarnych zespołach prehabilitacyjnych. Koncepcja prehabilitacji powstała w celu poprawy jakości opieki świadczonej podczas prowadzonego procesu terapeutycznego. Jej poszczególne elementy, wdrożone na samym początku leczenia, mają pozwolić na uzyskanie lepszego stanu ogólnego pacjenta, zmniejszając tym samym natężenie towarzyszących przygotowaniu dolegliwości i ułatwiając powrót do pełnej sprawności po zakończeniu leczenia.

Bez wątpienia ten dzień spędzony w Gdańsku połączony był z dużą dawką wiedzy z zakresu medycyny okołooperacyjnej.

NEWSLETTER