Spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów w gdańskim biurze KIF.

W dniu 9 kwietnia 2022 roku, w godzinach 09.00-16.00 w siedzibie Pomorskiego Oddziału Terenowego KIF w Gdańsku przy ul. Cypriana Kamila Norwida 2 (biurowiec Omega), odbyło się spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów z Gdańska i województwa pomorskiego. Temat spotkania brzmiał “Choroby kręgosłupa i układu ruchu: od diagnostyki do operacji.”  Podczas warsztatów fizjoterapeuci mogli zapoznać się między innymi z tematem bólów kręgosłupa, technikami chirurgii małoinwazyjnej oraz fizjoterapią jako formą zapobiegania operacji kręgosłupa. Uzyskali cenne wskazówki i odpowiedzi na zadawane pytania.

Organizatorem spotkania była Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz przedstawiciele Krajowej Rady Fizjoterapeutów z województwa pomorskiego, zaś prowadzącymi byli dr n. med. Michał Woźnica oraz mgr Wojciech Jabłoński.

Agendę spotkania umieściliśmy w komunikacie:  https://kif.info.pl/events/spotkanie-warsztatowe-dla-fizjoterapeutow-z-gdanska-oraz-woj-pomorskiego-2/

Nagroda specjalna ‘Cum Gratia Magna’ trafiła do gablotki Pomorskiego Oddziału Terenowego KIF w Gdańsku.

Nagroda ‘Cum Gratia Magna’ (Z Wielką Wdzięcznością) wręczona została, we wrześniu 2021 roku na Gali Pracodawców Pomorza, medykom w podziękowaniu za trud i poświęcenie w walce z pandemią COVID-19. Wśród nagrodzonych zawodów medycznych oprócz lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów doceniono również fizjoterapeutów.

Statuetkę do biura przekazała dr Katarzyna Gierat- Haponiuk, która, w imieniu fizjoterapeutów z pomorza, odebrała ją z rąk Pana Prezydenta Lecha Wałęsy podczas Gali.

Teraz to cenne wyróżnienie będzie przypominać wizytującym biuro gościom o znaczeniu fizjoterapeutów w ochronie zdrowia.

Kolejna nagroda w konkursie na najlepszą pracę magisterską z fizjoterapii wręczona.

22 marca 2022 roku w Pomorskim Oddziale Terenowym Biura KIF w Gdańsku dyplom laureatki w konkursie na najlepszą pracę magisterską z fizjoterapii, który zorganizowało czasopismo naukowe Physiotherapy Review, odebrała Wiktoria Kozińska, absolwentka Wydziału Fizjoterapii, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Nagroda została przyznana za pracę zatytułowaną: “Ocena toru oddychania w kontekście wydolności fizycznej u osób młodych”. Dyplom został wręczony w siedzibie nowo otwartego biura przez przedstawicielkę Krajowej Rady Fizjoterapeutów w woj. pomorskim – Dalię Woźnica, oraz pracownicę biura – Olimpię Zyborowicz.

Laureatce serdecznie gratulujemy, a jednocześnie już dziś zapraszamy przyszłych Absolwentów do udziału w kolejnej edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie.

Skrócona wersja nagrodzonej pracy zostanie opublikowana w czasopiśmie naukowym Physiotherapy Review. Zachęcamy do śledzenia strony czasopisma: http://physiotherapy.review/ oraz profilu czasopisma na Facebooku: https://www.facebook.com/PhysiotherapyReview

Spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów z regionu pomorskiego.

5 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie warsztatowe „Porównanie metod inwazyjnych i nieinwazyjnych przy pracy nad ręką funkcjonalną u pacjentów z uszkodzeniem w centralnym i obwodowym systemie nerwowym” prowadzone przez mgr Agnieszkę Ochocińską.

Podczas spotkania przedstawiono najnowsze możliwości pracy nad ręką funkcjonalną ze szczególnym uwzględnieniem współpracy interdyscyplinarnej lekarz – fizjoterapeuta. Dodatkowo opisano wszystkie możliwe oddziaływania inwazyjne dla wypracowania ręki funkcjonalnej: zabieg operacyjny przekładania ścięgien, zastosowanie toksyny botulinowej, fenestrację.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i rozpoczęło cykl spotkań warsztatowych planowanych w woj. pomorskim, związanych z otwarciem oddziału terenowego biura KIF w Gdańsku.

Już teraz zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na stronie regionu pomorskiego: https://kif.info.pl/region-pomorski/

Zaś fizjoterapeutów z województwa pomorskiego do bezpośrednich odwiedzin w godzinach otwarcia biura.

Medal Komisji Edukacji Narodowej dla fizjoterapeutki z Gdańska!

30 listopada 2021 r. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych. Odznaczenia wręczali wicewojewoda pomorski Michał Bąkowski, rektor prof. Marcin Gruchała oraz prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Bardzo miło nam poinformować, że za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczona została fizjoterapeutka, dr hab. Rita Hansdorfer-Korzon, kierownik Zakładu Fizjoterapii GUMed.

Serdecznie gratulujemy tak ważnego wyróżnienia!

Aby zapoznać się z listą wszystkich laureatów oraz odznaczeń zapraszamy na stronę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: https://gumed.edu.pl/66134.html

Warsztaty dla fizjoterapeutów z woj. pomorskiego.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz przedstawiciele KRF z województwa pomorskiego serdecznie zapraszają na spotkanie warsztatowe pt.:

„Porównanie metod inwazyjnych i nieinwazyjnych przy pracy nad ręką funkcjonalną u pacjentów z uszkodzeniem w centralnym i obwodowym systemie nerwowym.”

Prowadzący: mgr Agnieszka Ochocińska.

Termin: 5 lutego 2022 r. w godzinach 9:00 – 15:30

Adres: Sale Konferencyjne Sztuka Wyboru, Juliusza Słowackiego 19, Gdańsk

Warunkiem udziału w warsztacie jest wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: warsztaty@kif.info.pl oraz uregulowane należności z tytułu składek członkowskich.

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko, numer PWZFz oraz miasto i datę warsztatów.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o jak najszybszą rejestrację mailową. W zajęciach warsztatowych może wziąć udział maksymalnie 12 osób (decyduje kolejność zgłoszeń).

Dodatkowym elementem weryfikacji jest sprawdzenie, czy dana osoba nie zalega z opłacaniem składek.

Na warsztatach zostaną przedstawione najnowsze możliwości pracy nad ręką funkcjonalną ze szczególnym uwzględnieniem współpracy interdyscyplinarnej lekarz – fizjoterapeuta.

Program spotkania:

9:00 Przywitanie uczestników.

9:15 Wprowadzenie do tematyki ręki funkcjonalnej:

  • Różnice struktury i funkcji kończyny górnej w zależności od poziomu uszkodzenia (teoria).
  • Ocena, badanie kończyny górnej w zakresie ruchomości, czucia, zaburzeń percepcji oraz napięcia mięśniowego (praktyka).

10:15 Spastyczność – przeszkoda czy ułatwienie w pracy nad ręką funkcjonalną:

  • Przedstawienie dokumentacji filmowej kilku wybranych pacjentów oraz próba analizy przez grupę zaistniałego problemu.

11:15 Przerwa kawowa.

11:30 Przestawienie wszystkich możliwych oddziaływań inwazyjnych dla wypracowania ręki funkcjonalnej; zabieg operacyjny przekładania ścięgien, zastosowanie toksyny botulinowej, fenestracja:

  • Jak kwalifikować do poszczególnych zabiegów inwazyjnych?
  • Na czym polega dany zabieg?
  • Jak powinna przebiegać współpraca lekarz – fizjoterapeuta?
  • Jak testować mięśnie, aby uzyskać najlepszy efekt ręki funkcjonalnej?

13:00 Przerwa obiadowa.

13:30 Korelacja tułów – kończyna górna (praktyka).

14:00 Sukces w terapii nad ręką funkcjonalną. Liczba powtórzeń, konsekwencja terapii, systematyczne zwiększanie obciążenia:

  • Pomoce ortopedyczne dla ćwiczeń kończyny górnej.

14:50 Sesja pytań i odpowiedzi.

15:10 Zakończenie spotkania.

Spotkania warsztatowe będą prowadzone zgodnie z rekomendacjami GIS i KRF dotyczącymi zmniejszenia rozprzestrzeniania COVID-19. Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 z ważnym tzw. paszportem covidowym.