Fizjoterapia w „Krainie Zdrowych Dzieci”

Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Opolu zorganizował z myślą o opolskich dzieciach wydarzenie pod tytułem „Kraina Zdrowych Dzieci”. Celem akcji była darmowa diagnostyka i porady z zakresu wielu dziedzin medycyny, w tym fizjoterapii, skierowanych do najmłodszych pacjentów z województwa opolskiego. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i ich opiekunów, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

Ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów pomocy i porad z diagnostyki wad postawy i skolioz udzielała mgr Małgorzata Bilińska. Uczestnicy wydarzenia byli tak zainteresowani tą tematyką, że czas pracy punktu fizjoterapeutycznego trzeba było wydłużyć aż o 2 godziny. To była kolejna akcja profilaktyczna, którą KIF realizowała na szczeblu lokalnym z NFZ Opole.

Wojewoda opolski dziękuje fizjoterapeutom za postawę w czasie pandemii

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, skierował list do prezesa KRF, w którym wyraża uznanie dla zaangażowania fizjoterapeutów w zwalczaniu skutków i zapobieganiu pandemii COVID-19.

“Państwa praca polegająca na dbaniu o zdrowie pacjentów, jest wyjątkowo odpowiedzialną misją i odgrywa kluczową rolę zarówno dla zakażonych SARS-CoV-2, ale i dla osób, którym przebyta choroba COVID-19 utrudnia powrót do sprawności i aktywności życiowej” – podkreśla wojewoda opolski.

Przeczytaj cały list.

9ada29ec-2ba2-48b2-9531-ae39554ff97d

Relacja ze spotkań warsztatowych dla fizjoterapeutów z województwa opolskiego pt. „Screening medyczny w fizjoterapii”.

W dniach 23.09 – 27.09.2020 r. przeszkolono bezpłatnie ponad 100 fizjoterapeutów z diagnostyki funkcjonalnej dla potrzeb fizjoterapii. Podczas spotkań warsztatowych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, omówiono podstawy diagnostyki funkcjonalnej oraz badanie kręgosłupa oraz stawu barkowego i jego interpretacje.

Bardzo wysoki poziom przekazanej wiedzy teoretycznej połączonej z olbrzymią liczbą praktycznych przykładów rozwiązywania problemów z diagnostyki funkcjonalnej sprawiły, że uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z udziału w wydarzeniu.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach, mając pewność, że wiedza zdobyta podczas spotkań warsztatowych pomoże uczestnikom realizować w praktyce wysokojakościową fizjoterapię.

Warsztaty dla fizjoterapeutów z województwa opolskiego

W dniach 12-16 lutego 2020r. członkowie KRF z województwa opolskiego zorganizowali cykl jednodniowych warsztatów o tematyce:

  • Regulacja napięcia mięśniowego
  • Kontrola posturalna

Warsztaty prowadziła dr Anna Riviere, która przyjechała na zaproszenie członka KRF – dr Grzegorza Bilińskiego. Zainteresowanie warsztatami przeszło wszelkie oczekiwania. Zgłosiło się ok. 360 osób chętnych do uczestnictwa w warsztatach, ale w zajęciach mogło wziąć udział blisko 120 fizjoterapeutów. Z uwagi na dużą popularność wydarzenia liczyła się kolejność zgłoszeń.

Bardzo wysoki poziom przekazanej wiedzy teoretycznej połączonej z olbrzymią ilością praktycznych przykładów rozwiązywania problemów funkcjonalnych sprawiły, że uczestnicy warsztatów byli zachwyceni poziomem merytorycznym wydarzenia. Prowadząca zajęcia dr Anna Riviere wykazała się ogromną wiedzą, umiejętnościami dydaktycznymi oraz empatią i chęcią pomocy każdemu fizjoterapeucie.

Organizatorzy chcieliby także złożyć serdeczne podziękowania wolontariuszkom, których pomoc w zorganizowaniu warsztatów okazała się nieoceniona.

Spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów z Opola i województwa opolskiego

14 grudnia 2019 r. na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, w godzinach 9.00 do 19.30, odbyło się “Spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów z Opola i województwa opolskiego”, organizowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Celem spotkania było  praktyczne wykorzystanie diagnostyki i terapii fizjoterapeutycznej zgodnych z Evidence Based Medicine. Wydarzenie spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem przedstawicieli naszego zawodu z województwa opolskiego. Miejsca na niektóre warsztaty rozeszły się błyskawicznie, jak  przysłowiowe “ciepłe bułeczki”. W części naukowej spotkania dużym zainteresowaniem cieszył się był wykład prowadzony przez Gera Plaatsmana pt. “Bezpośredni dostęp do fizjoterapeuty w Holandii”.

Część praktyczną stanowiły warsztaty dotyczące następujących tematów:
  • “Obręcz barkowa i kończyna dolna. Warsztat wprowadzający i przypadki kliniczne wg Kinetic Control – prowadzącym był mgr Szymon Gryckiewicz,
  • “Diagnoza i leczenie bólów kręgosłupa l-s oparte na dowodach” oraz “Diagnoza i leczenie bólów barku oparte na dowodach” – prowadzącym był Ger Plaatsman.

W warsztatach i wykładzie uczestniczyło ponad 150 fizjoterapeutów.

“Spotkanie było sukcesem zarówno pod względem frekwencyjnym, jak i merytorycznym. Teraz pozostaje już tylko zdobytą wiedzę praktyczną i teoretyczną zastosować w praktyce. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji tak dużego wydarzenia, a wszystkim uczestnikom dziękuję za przybycie, uwagę, skupienie i miłe przyjęcie. Mam nadzieję, że zdobyli sporo nowej i przydatnej wiedzy” – powiedział koordynator spotkania, członek KRF Dariusz Banik.

Szkolenie na temat zaopatrzenia w wyroby medyczne dla fizjoterapeutów z opolskiego.

W dniu 5 grudnia 2019 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu odbyło się szkolenie fizjoterapeutów z województwa opolskiego dotyczące nowego sposobu realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Szkolenie trwało od 10.00 do 15.30. W spotkaniu udział wzięło ponad 150 fizjoterapeutów z regionu. Szkolenie przeprowadzili pracownicy NFZ Opole oraz członek KRF – Dariusz Banik.

Dowiedz się więcej o nowych zasadach zaopatrzenia w wyroby medyczne:  kif.info.pl/nowe-uprawnienia-dla-fizjoterapeutow-dotyczace-zlecania-wyrobow-medycznych/