Spotkanie fizjoterapeutów z regionu opolskiego z udziałem Prezesa KRF w Opolu

W dniu 18 stycznia 2023 r. w sali Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyło się spotkanie opolskich fizjoterapeutów z dr. Tomaszem Dybkiem, Prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Gości przywitał dr hab. prof. PO Mariusz Migała, członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz koordynator województwa opolskiego KRF. Następnie Prezes KRF dr Tomasz Dybek przedstawił bieżące i planowane działania Krajowej Izby Fizjoterapeutów, produkty i aktywności KIF, z których mogą korzystać fizjoterapeuci oraz kierunki rozwoju samorządu zawodowego. Rozmawiano również na temat ewaluacji standardów kształcenia oraz planów dotyczących wprowadzenia egzaminu praktycznego dla fizjoterapeutów (OSCE – Obiektywny Ustrukturyzowany Egzamin Kliniczny).

W spotkaniu brał udział także mgr Grzegorz Skiba – członek KRF z woj. opolskiego oraz dr Jacek Łuniewski – rzecznik dyscyplinarny KIF, jednocześnie konsultant w dziedzinie fizjoterapii w woj. opolskim. Przybliżył on zasady funkcjonowania rzecznika, najczęstsze sprawy, które wpływają do jego biura, a także zasady rekrutacji na specjalizację w województwie. Członkowie KRF Grzegorz Skiba oraz Mariusz Migała, przedstawili swoją pracę w organach KIF, współpracę z instytucjami zajmującymi się ochroną zdrowia w województwie, funkcjonowanie Biura Terenowego KIF w Opolu, zachęcając jednocześnie do nawiązania współpracy.

Z kolei kierownik Działu Marketingu KIF Wojciech Komosa przedstawił nowy projekt szkoleniowy KIF – Fizjo-Learning oraz platformę FIZJA, używaną do szkoleń online. Projekt ten wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród fizjoterapeutów. Dlatego uczestniczący w spotkaniu mogli uzyskać szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji  i samym szkoleniu, dzięki któremu będzie możliwość przeszkolenia 20 tysięcy fizjoterapeutów.

Miło nam było również gościć Panią Prorektor Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego dr hab. prof. UO Renatę Szygułę oraz Annę Gołębicką – ekonomistkę, eksperta komunikacji i zarządzania a także zgromadzonych fizjoterapeutów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy bardzo serdecznie za przybycie, poświęcony czas, merytoryczną dyskusję, zadawane pytania. Ufamy, że spotkanie spełniło Państwa oczekiwania i było dobrą okazją do zapoznania się i integracji. Mamy nadzieję, że to początek naszych wspólnych działań na Opolszczyźnie dla dobra fizjoterapii.

Zapraszamy również do zapoznania się z nowymi projektami dla fizjoterapeutów na stronach KIF.

Spotkanie z KIF. Twój samorząd dla Ciebie. Spotkanie z fizjoterapeutami – woj. opolskie

Krajowa Izba Fizjoterapeutów serdecznie zaprasza wszystkich fizjoterapeutów z województwa opolskiego na spotkanie z Prezesem KRF dr. Tomaszem Dybkiem oraz przedstawicielami samorządu.

Termin: 18 stycznia 2023 roku (środa) 

Godzina: 17:15 

Miejsce: Opole, ul. Prószkowska76, budynek 9, sala P9-30 (parter budynku)  

Podczas spotkania przedstawione zostaną bieżące i planowane działania oraz kierunki rozwoju samorządu, w tym:

  • sprawozdanie z pierwszych 100 dni działania nowego prezydium w kontekście obietnic wyborczych,
  • co przed nami – najważniejsze działania planowane przez KIF,
  • wybierz coś dla siebie – prezentacja produktów i aktywności KIF, z których mogą korzystać fizjoterapeuci,
  • FIZJA – wszystko na temat nowego projektu szkoleniowego KIF. Co, kiedy, jak?

Nie zabraknie także czasu na pytania i dyskusję.

Spotkanie będzie również dobrą okazją do zapoznania się, rozmowy i integracji.

Serdecznie zapraszamy do Opola!

Rajd pieszo-rowerowy “Babie Lato w Górach Opawskich”

1 października 2022 r. fizjoterapeuci z województwa opolskiego wzięli udział w rajdzie pieszo-rowerowym “Babie Lato w Górach Opawskich”. Wydarzenie było związane z obchodzonym we wrześniu Światowym Dniem Fizjoterapii. Impreza miała charakter familijny – organizatorzy zapraszali uczestników wraz z rodzinami, a także przyjaciółmi na dwóch nogach lub czterech łapach 🙂

Trasę rajdu można było pokonać pieszo lub rowerem.

 

Agenda sobotniego spotkania była następująca:

9.00-9.30 spotkanie w Muszli Leśnej w Głuchołazach oraz rejestracja w biurze rajdu;

9.45-12.00 wyjazd na rowerze na trasę lub wyjście piesze szlakami wokół Góry Chrobrego (trasa rekreacyjna). Wartością dodaną był krótki wykład o tradycjach leczniczych uzdrowiska Bad Ziegenhals;

12.00-14.00 piknik turystyczny (gry, zabawy, konkursy, występy muzyczne) w Muszli Leśnej;

14.00-14.30 podsumowanie rajdu, wręczenie nagród m.in. dla najliczniejszych grup;

15.00 spotkanie integracyjne przy grillu.

Co najważniejsze – dopisała pogoda, a uczestnicy w dobrym humorze spędzili aktywnie kilka godzin w malowniczych o tej porze roku Górach Opawskich. Fizjoterapeuci dali przykład, jak aktywnie wypoczywać i postawą zachęcali do zdrowego trybu życia, co zostało zauważone przez innych turystów. Przy okazji rekreacji i zabawy udzielano porad i wskazówek potencjalnym pacjentom, promując fizjoprofilaktykę. W ten sposób godnie (i pracowicie!) fizjoterapeuci z Opolskiego uczcili tegoroczny Światowy Dzień Fizjoterapii.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wydarzenia!

Fizjoterapia w „Krainie Zdrowych Dzieci”

Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Opolu zorganizował z myślą o opolskich dzieciach wydarzenie pod tytułem „Kraina Zdrowych Dzieci”. Celem akcji była darmowa diagnostyka i porady z zakresu wielu dziedzin medycyny, w tym fizjoterapii, skierowanych do najmłodszych pacjentów z województwa opolskiego. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i ich opiekunów, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

Ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów pomocy i porad z diagnostyki wad postawy i skolioz udzielała mgr Małgorzata Bilińska. Uczestnicy wydarzenia byli tak zainteresowani tą tematyką, że czas pracy punktu fizjoterapeutycznego trzeba było wydłużyć aż o 2 godziny. To była kolejna akcja profilaktyczna, którą KIF realizowała na szczeblu lokalnym z NFZ Opole.

Wojewoda opolski dziękuje fizjoterapeutom za postawę w czasie pandemii

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, skierował list do prezesa KRF, w którym wyraża uznanie dla zaangażowania fizjoterapeutów w zwalczaniu skutków i zapobieganiu pandemii COVID-19.

“Państwa praca polegająca na dbaniu o zdrowie pacjentów, jest wyjątkowo odpowiedzialną misją i odgrywa kluczową rolę zarówno dla zakażonych SARS-CoV-2, ale i dla osób, którym przebyta choroba COVID-19 utrudnia powrót do sprawności i aktywności życiowej” – podkreśla wojewoda opolski.

Przeczytaj cały list.

9ada29ec-2ba2-48b2-9531-ae39554ff97d

Relacja ze spotkań warsztatowych dla fizjoterapeutów z województwa opolskiego pt. „Screening medyczny w fizjoterapii”.

W dniach 23.09 – 27.09.2020 r. przeszkolono bezpłatnie ponad 100 fizjoterapeutów z diagnostyki funkcjonalnej dla potrzeb fizjoterapii. Podczas spotkań warsztatowych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, omówiono podstawy diagnostyki funkcjonalnej oraz badanie kręgosłupa oraz stawu barkowego i jego interpretacje.

Bardzo wysoki poziom przekazanej wiedzy teoretycznej połączonej z olbrzymią liczbą praktycznych przykładów rozwiązywania problemów z diagnostyki funkcjonalnej sprawiły, że uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z udziału w wydarzeniu.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach, mając pewność, że wiedza zdobyta podczas spotkań warsztatowych pomoże uczestnikom realizować w praktyce wysokojakościową fizjoterapię.