Kraina Zdrowia Dzieci – impreza prozdrowotna dla dzieci i młodzieży w Opolu

10 lutego 2024 r. koordynator wojewódzki Mariusz Migała, członkowie KRF Dawid Bączkowicz i Grzegorz Skiba oraz sekretarz ZT ds. historii fizjoterapii, nagród i odznaczeń KRF Beata Skolik uczestniczyli w Opolu w wydarzeniu zdrowotnym skierowanym do najmłodszych pn. Kraina Zdrowia Dzieci.

Wzięło w nim udział ponad 3 tys. dzieci i młodzieży, którzy pod okiem rodziców mogli skorzystać z porad wielu specjalistów medycyny. Oprócz lekarzy różnych specjalności, stomatologów, dietetyków i psychologów, badania diagnostyczne prowadzili także opolscy fizjoterapeuci. Udzielili wielu konsultacji m.in. w zakresie diagnostyki wad postawy, diagnostyki rozwojowej dzieci, diagnostyki USG rozstępu mięśnia prostego brzucha i inne.

Obok pracowników i studentów WWFiF Politechniki Opolskiej obecni byli też pracownicy innych placówek m.in. OCR w Korfantowie, Lets’Rehab, NeuroRehabilitacja.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez opolski NFZ, pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz wojewody opolskiej Monika Jurek, która odwiedziła też stanowiska fizjoterapeutów.

Nie zabrakło też zabaw i animacji dla najmłodszych. Duża frekwencja podczas eventu pokazała, że rodzice dbają o zdrowie swoich pociech, a ze względu na duże kolejki do specjalistów, korzystają z każdej dostępnej formy badań profilaktycznych.

W Opolu odbyły się „Warsztaty pod ręką”

3 lutego 2024 r. Opolski Oddział Terenowy Biura KIF zorganizował w Opolu „Warsztaty pod ręką” pt. „Badanie i terapia w dolegliwościach bólowych stawu biodrowego”. Prowadzącym był Jakub Mędrala.

W szkoleniu uczestniczyło 30 fizjoterapeutów z opolskich placówek. W pierwszej części z uczestnikami spotkał się prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek oraz Rzecznik Dyscyplinarny dr Jacek Łuniewski, którzy w przerwie odpowiadali na pytania zainteresowanych.

Na koniec spotkania koordynator wojewódzki przybliżył uczestnikom najważniejsze sprawy z ostatnich tygodni m.in. dotyczące zasad podpisania umowy na ubezpieczenie OC w ramach składki członkowskiej w KIF, możliwości dalszego korzystania ze szkoleń w ramach projektu Fizjo-Learning oraz sytuację związaną z kontrowersyjnymi wypowiedziami konsultant krajowej w dziedzinie rehabilitacji na temat kompetencji fizjoterapeutów.

Światowy Dzień Fizjoterapii 2023 po opolsku

W dniu 8 września 2023 r. koordynator KRF w województwie opolskim dr hab. Mariusz Migała uczestniczył w konferencji prasowej w siedzibie KIF w Warszawie inaugurującej akcję społeczną Popraw jakość życia pt. „Fizjoterapia – samo się nie zrobi”.

W tym samym dniu w godzinach popołudniowych zorganizowano Dzień Otwarty w Opolskim Oddziale Terenowym KIF w Opolu przy ul. Prószkowskiej 76.

W dniu 10 września 2023 r. z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii Opolski Oddział Terenowy KIF w Opolu przygotował wydarzenie integracyjne dla opolskich fizjoterapeutów. Spotkanie, w którym udział wzięło ponad 40 osób, odbyło się w Pokrzywnej (gm. Głuchołazy) i połączone było ze zdobyciem szczytu Biskupiej Kopy (Góry Opawskie). Podczas marszu koordynator wojewódzki przekazał uczestnikom aktualne informacje dotyczące polskiej fizjoterapii oraz samorządu zawodowego. Przedstawił także założenia akcji społecznej Popraw jakość życia pt. „Fizjoterapia – samo się nie zrobi”, ukazującej znaczenie fizjoterapii w leczeniu i profilaktyce wielu chorób i schorzeń. Rozdano przygotowane materiały informacyjne oraz określono zasady promocji ww. akcji w placówkach. Po pokonaniu ponad 12 km szlaków górskich, spotkanie zakończono na terenie stawów hodowlanych, gdzie każdy z uczestników miał za zadanie „złowić sobie niedzielny popołudniowy posiłek”. Humory dopisywały, sił nikomu nie zabrakło, tak więc obchody Światowego Dnia Fizjoterapii 2023 w aktywny sposób można uznać za udane.

Opolscy fizjoterapeuci zapraszają w Góry Opawskie

Z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii obchodzonego w dniu 8 września, którego tegoroczne hasło przewodnie dotyczy roli fizjoterapii i fizjoterapeutów w zapaleniu stawów, zapraszamy na spotkanie integracyjne w dniu 10 września br. Ponieważ święto oznacza jedność wszystkich fizjoterapeutów, zaplanowaliśmy spotkanie w Górach Opawskich i wspólny spacer wraz z rodzinami na Biskupią Kopę. Po powrocie planujemy wędkowanie na stawach hodowlanych w Pokrzywnej. Serdecznie zapraszamy.

Agenda spotkania: 

9.00 – zbiórka uczestników na parkingu leśnym „Polana” w Pokrzywnej (wjazd naprzeciwko siedziby Parku Krajobrazowego „Góry Opawskiej”).

9.15 – wymarsz na Biskupią Kopę przez Gwarkową Perć, Piekiełko do schroniska. Dla chętnych wejście na szczyt i wieżę widokową na Biskupiej Kopie. Powrót przez „Cichą Dolinę” lub Srebrną Kopę.

14.00-14.30 – spotkanie przy stawie hodowlanym „Łowisko na wyspie” w Pokrzywnej. Samodzielne przygotowanie obiadu – łowienie rybki. Rozmowy w podgrupach.

17.00 – zakończenie spotkania.

Zgłoszenie udziału w spotkaniu wraz z podaniem liczby uczestników (dzieci, członków rodziny) prosimy przesłać na adres: oddział[email protected] lub telefonicznie +48 571604673 do dnia 7 września br.

W dniu 8 września br. w godzinach 15.00-17.30 zapraszamy opolskich fizjoterapeutów do odwiedzenia Opolskiego Oddziału Terenowego KIF w Opolu, ul. Prószkowska 76, pok. 7. Niespodzianki czekają.