Województwo lubuskie świętowało Światowy Dzień Fizjoterapii

Obchody rozpoczęły się od wizyty fizjoterapeutów z regionu u mgr Ireny Nowakowskiej, pionierki zielonogórskiej i lubuskiej fizjoterapii, która pracowała w zawodzie ponad 45 lat.

Fizjoterapeuci odwiedzili również jedyny oddział reumatologii w województwie – Dział Reumatologii Szpitala w Nowej Soli. Pacjenci oraz lekarze otrzymali materiały informacyjne Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Tego dnia, w Lubuskim Oddziale Terenowym Biura KIF, odbyła się konferencja poświęcona tegorocznemu tematowi WHO, czyli chorobom reumatoidalnym. Przygotowana została sesja plakatowa “Najczęściej występujące choroby reumatoidalne. Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu zapalenia stawów”, a wykład był poświęcony Światowemu Dniu Fizjoterapii oraz historii lubuskiej fizjoterapii. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów zapewnił koordynator KRF województwa lubuskiego, Bartłomiej Borowiec.

Ważnym elementem wydarzenia było zaprezentowanie się fizjoterapeutów ze Świebodzina, Żagania, Nowej Soli i Zielonej Góry. Z pasją opowiedzieli o swojej pracy i miejscach, w których pracują.

W wydarzeniu wzięli udział znakomici goście, reprezentujący ważne dla fizjoterapii i spraw fizjoterapeutów urzędy i instytucje, między innymi: wicewojewoda lubuski, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz dyrektor z Promocji Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Świętowanie, w ramach fizjoprofilaktyki, uwieńczył spacer Nordic Walking po Wzgórzach Piastowskich.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, zaangażowanie i ciekawe rozmowy. A fizjoterapeutom składamy jeszcze raz najlepsze życzenia!

Światowy Dzień Fizjoterapii w Lubuskiem!

Lubuski Oddział Terenowy Biura KIF zaprasza na wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Fizjoterapii w regionie.

8 września (PIĄTEK) 

Wizyta na oddziale reumatologii Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli, ul. Chałubińskiego 7

Godz.:  10:00

Konferencja nt. „Rola fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu różnych postaci zapalenia stawów”  

Miejsce: Lubuski Oddział Terenowy Biura KIF, ul. Ptasia 16 a lok.10, Zielona Góra

Godz.:  12:00

 • Prelekcja nt. Światowego Dnia Fizjoterapii oraz fizjoterapii województwa lubuskiego – Bartłomiej Borowiec, koordynator wojewódzki KRF województwa lubuskiego
 • Sesja plakatowa “Najczęściej występujące choroby reumatoidalne. Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu zapalenia stawów”

DZIEŃ OTWARTY w Mazowieckim Oddziale Terenowy Biura KIF w Zielonej Górze, ul. Ptasia 16 a lok.10

Godz. 10:00-18:00

Trening Nordic Walking po Wzgórzach Piastowskich

Zbiórka – Lubuski Oddział Terenowy Biura KIF, ul. Ptasia 16 a lok.10, Zielona Góra 

Godz. 16:00 – 18:00

Znamy nazwiska zwycięzców I Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów na dystansie Ultra!

W minioną sobotę tj. 25 marca 2023 r. w Zielonej Górze odbyły się I Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów na dystansie Ultra. Fizjoterapeuci pokonywali trasę 48 km w ramach IX Ultramaratonu Zielonogórskiego Nowe Granice. Ponad trzystu zawodników wystartowało na różnych dystansach.

Pierwsze miejsce i Puchar Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów zdobył Maciej Grabek z miejscowości Wysoka w woj. lubuskim. Drugie podium przypadło Markowi Śmiechowi a trzeci wśród fizjoterapeutów był Paweł Jagodziński.

Wszystkim uczestnikom składamy ogromne gratulacje i słowa uznania za pokonany dystans i za wytrwałość, tym bardziej, że pogoda nie rozpieszczała. Po osiągnięciu mety każdy uczestnik mógł skorzystać z terapii u naszych fizjoterapeutów, członków KRF z woj. lubuskiego: Justyny Lech, Katarzyny Kazimierczak, Aleksandry Łuczaj-Śnieguły. W punkcie regeneracji można było również spotkać Bartłomieja Borowca, koordynatora KRF z woj. lubuskiego, który był także zaangażowany w terapię zmęczonych po biegu zawodników. Wszyscy biorący udział w wydarzeniu byli bardzo zadowoleni, zadeklarowali chęć uczestnictwa w zawodach w przyszłym roku.

Przekazujemy podziękowania dr. Tomaszowi Maickiemu,  Rzecznikowi Praw Fizjoterapeutów, który przyjechał specjalnie z Krakowa, aby kibicować zawodnikom.

Do zobaczenia za rok!

TWÓJ SAMORZĄD DLA CIEBIE – spotkanie w Gorzowie Wielkopolskim

W dniu 19 stycznia 2023 r. w Gorzowie Wielkopolskim miało miejsce spotkanie lubuskich fizjoterapeutów z dr. Tomaszem Dybkiem, Prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Dzięki władzom AWF w Gorzowie Wlkp. spotkanie odbyło się w murach uczelni.

Dr Tomasz Dybek, Prezes KRF przedstawił sprawozdanie z aktywności Prezydium II kadencji KRF i planowane działania KIF oraz kierunki działania naszego samorządu w najbliższej przyszłości. Wojciech Komosa, Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu szczegółowo omówił projekt bezpłatnych szkoleń Fizjo-Learning. Bartłomiej Borowiec, Koordynator Wojewódzki KRF przybliżył działania mające na celu poprawę warunków płacowych dla fizjoterapeutów pracujących w DPSach.

W spotkaniu „Twój samorząd dla Ciebie” wzięli również udział członkowie KRF województwa lubuskiego: Katarzyna Kazimierczak, Aleksandra Łuczak-Śnieguła, Justyna Lech oraz Anna Gołębicka, ekonomistka, ekspert komunikacji i zarządzania.

Wśród zaproszonych należy także wymienić prof. dr hab. Piotra Żurka, Dziekana Zamiejscowego Wydział Kultury Fizycznej oraz dr hab. Leszeka Zguczyńskiego Prorektora Zamiejscowego Wydział Kultury Fizycznej, do których kierujemy szczególne podziękowania.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, poświęcony czas i merytoryczną dyskusję. Zapraszamy do kontaktu i spotkań w biurze terenowym KIF w Zielonej Górze, ul. Ptasia 16a lok 10, tel. 573 193 726.

Spotkanie z Wojciechem Perczakiem, Wicewojewodą Lubuskim

W czwartek 19 stycznia 2023 r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie z Wojciechem Perczakiem, Wicewojewodą Lubuskim.

W związku z intensywnym rozwojem Krajowej Izby Fizjoterapeutów, jednym z priorytetów środowiska zawodowego jest chęć i potrzeba stałego kontaktu z organami administracji publicznej oraz jednostkami samorządów terytorialnych. Pozwala to na spojrzenie na sprawy ochrony zdrowia z bliższej, lokalnej perspektywy.

W spotkaniu uczestniczyli:

 • dr Tomasz Dybek, Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów,
 • Bożena Chudak, Dyrektor Wydziału Zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim,
 • dr Janusz Doś, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii,
 • Anna Gołębicka, ekonomistka, ekspert komunikacji i zarządzania
 • Bartłomiej Borowiec, Koordynator KRF dla województwa lubuskiego,
 • Wojciech Komosa, Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu KIF

W czasie spotkania omówione zostały tematy dotyczące:

 • pozycji fizjoterapii w systemie ochrony zdrowia, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym,
 • współpracy fizjoterapeutów z innym zawodami w ramach zespołów medycznych,
 • wyzwań, jakie stoją przed fizjoterapią,
 • kwestii urealnienia wycen.

Zwrócono uwagę na to, że dzięki odpowiednio wdrożonej fizjoterapii pacjent szybciej opuszcza szpital po operacji czy zabiegu. Fizjoterapia przyspiesza przywracanie częściowej lub całkowitej sprawności.

Jesteśmy przekonani, że współpraca i wymiana doświadczeń będą miały korzystny wpływ na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w województwie lubuskim i na realizację zadań w zakresie edukacji prozdrowotnej wśród lokalnej społeczności.