PL

Fizjoterapia porusza powstańców

Rusza właśnie kolejna odsłona pierwszej ogólnopolskiej kampanii społecznej na temat fizjoterapii. Celem kampanii jest promocja fizjoterapii i pokazanie jej możliwości. To, że dziś nie jest dodatkiem do leczenia, a jego istotną częścią i może w sposób zasadniczy podnosić jakość życia. Pod opiekę fizjoterapeutów trafili Warszawscy Powstańcy.

– Przymusowe pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów z innymi w okresie pandemii może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej wśród osób starszych. Już kilkudniowa absencja ruchowa może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. A wiemy, że starsze osoby niestety nie miały innego wyjścia. Wspólnie ze stowarzyszeniem Monopol Warszawski postanowiliśmy objąć opieką kilku Powstańców Warszawskich, którzy potrzebują wsparcia – mówi dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Dodaje, że ograniczenia aktywności u starszych osób są szczególnie niebezpieczne, bo bardzo szybko można zaobserwować negatywne skutki, które trudno zahamować czy odwrócić. Mówimy tu o powikłaniach, które mogą wtórnie spowodować osłabienie wszystkich układów i podatność na inne schorzenia, także po okresie pandemii.

– Pandemia nie oszczędziła nikogo i niczego. Wpłynęła również na formę opieki nad powstańcami. Gdy w marcu zapadła decyzja o tymczasowym zamknięciu Domu Powstańców Warszawskich, trzeba było przeorganizować system pomocy, aby dotrzeć do powstańców, którzy nagle zostali zamknięci w czterech ścianach. Ale dzięki ludziom dobrej woli, dzięki Krajowej Izbie Fizjoterapeutów Powstańcy będą mieli dostęp do najlepszej opieki – mówi Janusz Owsiany, Prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Fizjoterapeuci po przeprowadzeniu badania fizjoterapeutycznego zaplanują indywidualną terapię dostosowaną do potrzeb każdego z podopiecznych.  Celem terapii jest przywrócenie i utrzymanie w sprawności i tym samym poprawę kondycji psychicznej i jakości życia Powstańców. Raz w miesiącu fizjoterapeuta będzie dokonywał ewaluacji planu terapii. Udzieli także pacjentowi i jego rodzinie czy opiekunom zaleceń co do dalszego postępowania fizjoterapeutycznego.

Fizjoterapia to leczenie ruchem. Metoda stosowana od wieków, dziś towarzyszy nam w nowoczesnej wersji. Nie jest tak łatwa jak łykanie tabletek, ale jest skuteczna i działa długofalowo. Dlatego fizjoterapia porusza…