PL

Fizjoterapeutka po raz pierwszy w historii na czele Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Podczas 26. Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które odbyło się w dniach 11-13 maja 2023 r. wybrano nowe władze Sekcji. Z ogromną radością informujemy, że przewodniczącą elekt Sekcji została fizjoterapeutka prof. Edyta Smolis – Bąk.

Wybór fizjoterapeutki na przewodniczącą Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego to przełomowe wydarzenie. Nigdy w historii Sekcji fizjoterapeuta nie pełnił funkcji przewodniczącego. To także znak, że fizjoterapia jest traktowana jako kluczowy, wręcz nieodłączny element procesu leczenia pacjentów z problemami kardiologicznymi.

Ta nominacja to dla mnie nie tylko ogromne wyróżnienie. To wyraz uznania i docenienia mojej pracy naukowej oraz doświadczenia w prowadzeniu fizjoterapii u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Bardzo się cieszę, że wieloletnia współpraca w zespole medycznym, wzajemny szacunek i zrozumienie zaowocowało obdarzeniem mnie zaufaniem i oddaniem głosów na moją kandydaturę. Wybór na przewodniczącą elekt Sekcji jest dla mnie ogromną mobilizacją i zachętą do działania. Chciałabym, aby podczas mojej kadencji Sekcja angażowała się w propagowanie rehabilitacji kardiologicznej poprzez opracowywanie zaleceń, rekomendacji (dotyczących m.in. nowych form fizjoterapii), a także w prowadzenie warsztatów i szkoleń pomagających w rozwoju zawodowym fizjoterapeutom, psychologom i lekarzom. – mówi prof. Edyta Smolis-Bąk.

 

Na zdjęciu prof. dr n. med. Anna Jegier i prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski gratulują nowo wybranej przewodniczącej elekt Sekcji.

 

 

 

26 maja dr Tomasz Dybek, prezes KRF, zaprosił prof. Smolis – Bąk do biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Podczas spotkania pogratulował wyboru na tak zaszczytną funkcję oraz wręczył list gratulacyjny wraz z bukietem kwiatów.

Wyrażam głęboki szacunek i uznanie dla Pani dokonań naukowych i osiągnięć. Doceniam fakt, że jest Pani pierwszą fizjoterapeutką, która obejmie to zaszczytne stanowisko. Liczę, że dzięki Pani zaangażowaniu i kreatywności zwiększy się liczba fizjoterapeutów zainteresowanych zagadnieniami rehabilitacji kardiologicznej chorych z niewydolnością serca i układu krążenia oraz po zabiegach kardiochirurgicznych – napisał w liście dr Tomasz Dybek.

Prof. Edyta Smolis-Bąk to absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jest doktorem habilitowanym nauk kultury fizycznej w dziedzinie rehabilitacji ruchowej i specjalistą II stopnia rehabilitacji ruchowej. Ukończyła Studia Podyplomowe na wydziale Planowania i Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Studium Przygotowania Pedagogicznego. Od 28 lat pracuje z pacjentami po zawałach mięśnia sercowego, zabiegach kardiochirurgicznych, z niewydolnością serca i ze schorzeniami krążenia obwodowego w Narodowym Instytucie Kardiologii. Od 20 lat wykładowca kilku wyższych uczelni, obecnie profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Prowadzi kursy specjalizacyjne z zakresu rehabilitacji kardiologicznej dla fizjoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek. Na platformie Fizja, w ramach projektu FIZJO-LEARNING realizowanego przez KIF, są dostępne 3 szkolenia z jej udziałem: “Wprowadzenie do badania elektrokardiograficznego dla fizjoterapeutów (EKG prawidłowe)”, “Badanie elektrokardiograficzne spoczynkowe i wysiłkowe (EKG nieprawidłowe)” oraz “Planowanie, programowanie i prowadzenie fizjoterapii u pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych”. Prowadzi także 2 kursy stacjonarne w tym projekcie: “Trening medyczny w kardiologii”, „Planowanie, programowanie i prowadzenie fizjoterapii u pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych”.

Autorka i współautorka: 67 publikacji z zakresu rehabilitacji kardiologicznej oraz rozdziałów w kilku książkach, 217 doniesień na konferencjach krajowych i międzynarodowych, 20 publikacji popularno-naukowych dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, 3 skryptów dla studentów.

Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.