PL

Dwa miliony na szkolenia dla fizjoterapeutów z Programu Wiedza Edukacja Rozwój

Przedstawiciele KIF, dr hab. Maciej Krawczyk, prezes KRF oraz Tomasz Niewiadomski, wiceprezes KRF podpisali w Ministerstwie Zdrowia umowę, dzięki której dofinansowany zostanie program szkoleń pt. „Podniesienie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia”. Wysokość dofinansowania to 2 018 104,32 złotych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

-Jestem przekonany, że szkolenia spotkają się z zainteresowaniem wielu fizjoterapeutów. Jesteśmy bardzo dobrze wykształconą grupą zawodową. Średnio fizjoterapeuta ma za sobą od kilkuset do nawet kilku tysięcy godzin szkoleń i innych form kształcenia podyplomowegopodkreśla prezes Krawczyk.  

Planowana data rozpoczęcia projektu to pierwszy kwartał 2019 roku. Szkolenia są adresowane do osób pracujących w publicznej służbie zdrowia (jeden z wymogów konkursu na dofinansowanie) i spełniających dwa warunki łącznie: posiadają prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty i są zatrudnienie lub współpracują z podmiotem leczniczym posiadającym kontrakt z OW NFZ. W przypadku dużej ilości chętnych będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

W ramach projektu zostanie przeszkolonych 500 osób w 20 grupach szkoleniowych. Szkolenia odbędą się w 5 województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, pomorskim, wielkopolskim. Warto zaznaczyć, że udział w nich mogą brać również osoby spoza tych regionów.

W czasie 24-miesięcznego okresu realizacji projektu odbędzie się 1600 godzin szkoleniowych.

Szkolenie składać się będzie z 4 modułów. Pierwsza część ma charakter ogólny i poświęcona jest metodologii badania funkcjonalnego pacjenta oraz sposobowi dokumentowania prowadzonej terapii w oparciu o metodę ICF. Trzy kolejne moduły wprowadzą uczestników w specjalistyczną wiedzę fizjoterapii ortopedycznej, neurologicznej pulmonologiczno–kardiologicznej. Szkolenia przeprowadzą eksperci z danych dziedzin. Program szkolenia został opracowany tak, żeby każdy uczestnik mógł wynieść maksymalnie dużo wiedzy praktycznej i przydatnej w codziennej pracy.

-W obliczu zmian konieczne jest podnoszenie kompetencji w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej w oparciu o nowoczesne standardy i to stanowi jeden z elementów szkolenia mówi Tomasz Niewiadomski wiceprezes KRF.

Szczegółowe informacje na temat szkoleń, m.in. harmonogram i szczegółowy program zostaną wkrótce podane na stronie www.kif.info.pl