PL

Wymiana doświadczeń z przedstawicielką fizjoterapeutów z Estonii

15.03 2019 spotkałam się w siedzibie KIF z Liiną Paboo – przedstawicielką Estońskiego Stowarzyszenia Fizjoterapeutów. Nawiązałyśmy kontakt na ER-WCPT General Meeting w Dublinie i kiedy Liina odwiedziła Warszawę, zaprosiłam ją do biura. Liina była ciekawa, jak wyglądają polskie rozwiązania w zakresie regulacji zawodowych. Gratulowała nam ogromnego sukcesu, jakim jest utworzenie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Bardzo ciekawe okazało się porównanie estońskiego i polskiego rynku fizjoterapii. Estonia ma 1000 fizjoterapeutów i 2 szkoły kształcące PT, a podstawowe zarobki są dwa razy większe od tych w naszym sektorze państwowym. Zawód fizjoterapeuty w Estonii, zdaniem Liiny, jest elitarny i cieszy się też dużym szacunkiem w społeczeństwie. Głównym powodem naszego spotkania było utworzenie przez WCPT grupy „Physical Therapy Network for Occupational Health and Ergonomics”, której członkiem jest Liina.

Estonia ma również bardzo dobre rozwiązania w zakresie profilaktyki zdrowotnej, regulowane przez Urząd Zdrowia Publicznego. Głównym trzonem prewencji, zwłaszcza tej zawodowej, jest fizjoterapia.

Dalia Woźnica

NEWSLETTER