PL

KRF jednogłośnie przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany terminu wyborów – przeczytaj list Prezesa KRF

Szanowni Państwo,

wszyscy przeżywamy trudne chwile związana z pandemią. Zdajemy sobie sprawę, że dziś to właśnie ten problem nurtuje nas wszystkich najbardziej.

W dniu 26 października br. Prezydium podjęło decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Jego głównymi tematami miały być problemy wynikające z pandemii oraz wybory w naszym samorządzie. Prezydium KRF rekomendowało Radzie podjęcie decyzji o zmianie terminu wyborów.

Dziś Rada przyjmując jednogłośnie Uchwałę nr 531/I KRF/2020 zadecydowała o przełożeniu terminu wyborów. W obliczu ciągłego wzrostu liczby zakażonych to jedyna słuszna decyzja. Szczególnie, że prognozy epidemiczne wskazują, że jeszcze przez co najmniej kilka tygodni liczba zakażonych będzie rosła.

Nieodpowiedzialnym czynem z naszej strony byłoby, gdybyśmy narażali zdrowie i życie naszych kolegów, którzy chcieliby uczestniczyć w wyborach oraz tych, którzy je obsługują. Dojazd do punktów wyborczych, w wielu przypadkach przy użyciu środków transportu publicznego, jak również kontakt z innymi osobami w lokalu wyborczym, w obecnej sytuacji epidemicznej wiążą się z niepotrzebnym ryzykiem transmisji zakażenia. Obawa przed zarażeniem, jak również odpowiedzialność społeczna mogą wpłynąć na decyzje fizjoterapeutów o uczestnictwie w wyborach. Negatywny wpływ na frekwencję mogą mieć również wprowadzone przepisy ograniczające możliwość poruszania się przez seniorów, jak również fakt, że wielu fizjoterapeutów ze względu na zarażenie COVID-19 przebywa w izolacji lub na kwarantannie i tym samym nie będą oni mieli możliwości uczestnictwa w wyborach.

My chcemy, żeby wybory były świętem i przywilejem naszego zawodu, a nie wiązały się z zagrożeniem. Podobnie, zmieniając termin swoich wyborów myślały pielęgniarki i położne czy adwokaci. Nowy termin wyborów poznamy najpóźniej do 31 marca 2021 r. Wcześniej określenie konkretnego terminu będzie trudne w niepewnej sytuacji pandemicznej i w dobie różnych ograniczeń o charakterze administracyjnym. Wybory odbędą się w pierwszym możliwie bezpiecznym terminie i, jeśli będzie to możliwe, nawet przed 31 marca.

Cieszę się, że na dzień przed nadzwyczajnym posiedzeniem KRF trafiły do nas pisma od towarzystw naukowych i związku zawodowego, które wskazują, iż przedstawiciele tych organizacji podzielają nasze obawy związane z przeprowadzeniem wyborów w planowanym listopadowym terminie i są głosem poparcia dla tej decyzji.

Mam nadzieję, że przyjmiecie Państwo tę decyzję ze zrozumieniem. Życzę sobie i Wam dużo zdrowia, żebyśmy wspólnie jeszcze rozwijali nasz samorząd.

Dr hab. n. med. Maciej Krawczyk
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów

Link do uchwały: kif.info.pl/file/2020/10/Uchw_531-I-KRF.pdf

NEWSLETTER