PL

Interaktywna baza danych dotyczących fizjoterapii na świecie

World Physiotherapy (WP) uruchomiło wygodną formę wyszukiwania danych dotyczących fizjoterapii (world.physio/membership/profession-profile). Znajdziemy tam aktualne (2020 rok) informacje demograficzne, takie jak: liczba aktywnych zawodowo fizjoterapeutów, rozkład płci w zawodzie, ale także zagadnienia związane z kompetencjami zawodowymi oraz ścieżką kształcenia.

Globalną bazę danych World Physiotherapy zilustrowało w postaci interaktywnej mapy, zbierającej wyniki z 5 regionów organizacji (razem 125 państw): Afryka, Azja, Europa, Ameryka Południowa, Ameryka Północna. Mapa to świetne narzędzie porównawcze, jednak mamy także możliwość wglądu w indywidualne podsumowanie danych dla każdego państwa członkowskiego osobno.

Jest to rzetelna, łatwo dostępna i darmowa baza, mająca na celu ujednolicenie informacji tak zróżnicowanego rynku zawodowego jakim jest fizjoterapia. Informacje zbierane są co roku na podstawie raportu organizowanego przez WP. Takie opracowanie można łatwo wykorzystać do badań naukowych, opracowań regionalnych lub analiz porównawczych.

Warto także wgłębić się w podsumowania szczegółowe raportów, zwłaszcza, że w tym roku są one poszerzone o sytuacje fizjoterapeutów w czasie pandemii.

Raporty szczegółowe, dostępne są przy każdym państwie członkowskim, opisanym na stronie WP alfabetycznie: world.physio/our-members

Polska także należy do społeczności World Physiotherapy, szczegółowy raport (j.angielski) z naszego kraju znajdziesz: world.physio/sites/default/files/2020-12/2020-amc-poland.pdf

NEWSLETTER