Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprosił delegację KIF do uczestnictwa w pikniku odbywającym się w ramach projektu „Zdrowe Życie”. Wydarzenie zorganizowano w Bochni w dniach 8-9 lipca 2023 roku. Przedsięwzięcie jest realizowane pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej przy współudziale Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz PZU. W mobilnej strefie zdrowia na rynku w Bochni pacjenci mogli skorzystać nie tylko z bezpłatnych badań (np. mammografia, spirometria, pomiar cukru we krwi, badanie dermatoskopowe), ale również z porad fizjoterapeutów. Porad pacjentom udzielali członkowie KRF z woj. małopolskiego:

  • Joanna Bukowska – odp. za kontakty z NFZ w woj. małopolskim,
  • Karolina Ferenc – odp. za współpracę ze środowiskiem akademickim kierunku fizjoterapia w regionie,
  • Marek Mielak – członek Komisji Rewizyjnej,
  • Dominika Batycka-Stachnik – wiceprezes KRF.

Stoisko KIF cieszyło się dużą popularnością – przedstawiciele naszego samorządu udzielali licznych porad i konsultacji fizjoterapeutycznych oraz namawiali do podejmowania różnego rodzaju aktywności fizycznej w ramach fizjoprofilaktyki. Rozdawano także ulotki i broszury m.in te z ćwiczeniami dla seniorów „Aktywny senior w domu”. Podczas wydarzenia rozmawiano o fizjoterapii nie tylko z pacjentami.

Stoisko izby zaszczycił swoją obecnością sam Prezydent Andrzej Duda, z którym Dominika Batycka- Stachnik, wiceprezes KRF, rozmawiała o prezydenckim projekcie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej i zgłoszonych przez KIF uwagach (dyskutowanych podczas ostatniej sejmowej Komisji Zdrowia) oraz o znaczeniu fizjoprofilaktyki. Gościliśmy także podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, wiceministra Piotra Brombera, odpowiedzialnego m.in. za dialog z samorządami zawodów medycznych.

Piknik był także okazją do rozmów z przedstawicielami samorządu i lokalnego oddziału NFZ. Wicemarszałek woj. małopolskiego Łukasz Smółka doskonale rozumie kluczową rolę fizjoterapii w procesie rehabilitacji i leczenia, dlatego w rozmowie z wiceprezes KRF zadeklarował pomoc w promocji naszego zawodu i idei fizjoprofilaktyki. Rozmawialiśmy także z dyrektor małopolskiego NFZ Elżbietą Fryźlewicz- Chrapisińską, dzięki uprzejmości której zostaliśmy zaproszeni do Bochni. Piknik to kolejny, po akcji “Środa z fizjoterapią” przykład udanej współpracy KIF z małopolskim NFZ, czego dowodem jest list z podziękowaniami, skierowany przez dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińską do koordynatorów KRF z województwa małopolskiego.

Pismo z NFZ