PL

„Bezpieczne metody rehabilitacji dla osób żyjących z Long COVID: aktywność fizyczna i ćwiczenia”.

World Physiotherapy opublikowało nowy dokument informacyjny związany z bezpiecznym dawkowaniem aktywności fizycznej u pacjentów z Long COVID. W publikacji tej przedstawiono rozważania dotyczące bezpiecznej rehabilitacji pod kątem aktywności fizycznej, w tym ćwiczeń lub sportu u symptomatycznych pacjentów pocovidowych.

Long COVID został wstępnie zdefiniowany jako nieprzerwane występowanie przez 12 (lub więcej) tygodni objawów i symptomów, które rozwinęły się w trakcie lub po przejściu infekcji związanej z COVID-19. Typowo objawy utrzymujące się do 4 tygodni odnoszą się do pojęcia COVID ostry a od 4 do 12 tygodni jako przewlekły. Najczęściej występujące objawy utrzymujące się jeszcze po 6 miesiącu od zachorowania:

  • skrajne wyczerpanie (zmęczenie)
  • zaostrzenie objawów powysiłkowych (PESE)
  • problemy z pamięcią i koncentracją (mgła mózgowa)

Bezpieczna i skuteczna rehabilitacja jest podstawowym elementem powrotu do zdrowia po chorobie i może poprawić funkcjonowanie osób żyjących z niepełnosprawnością.

Opinie przedstawione w dokumencie mogą być wykorzystane przez fizjoterapeutów i innych pracowników służby zdrowia, oceniających i leczących osoby z Long COVID. Publikacja przedstawia doniesienia naukowe mówiące o wpływie objawów powysiłkowych, zaburzeń czynności serca, desaturacji wysiłkowej i dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego na bezpieczne zalecenie rehabilitacji, w tym aktywności fizycznej u pacjentów Long COVID.

Artykuł jest wynikiem pracy światowych ekspertów z World Physiotherapy. Fizjoterapeuci z różnych regionów świata, grupy robocze, organizacje, interdyscyplinarni specjaliści kliniczni i środowisko akademickie współpracowały w celu zebrania dostępnych danych oraz doświadczeń klinicznych na temat bezpiecznych metod rehabilitacji osób żyjących z Long COVID.

Poniższy dokument jest zatem przewodnikiem po najlepszych praktykach w temacie i będzie nieoceniony dla fizjoterapeutów, którzy wcześniej czy później zetkną się z pacjentami, którzy przechorowali COVID-19.

Dokument jest najnowszym z serii artykułów informacyjnych opracowanych przez World Physiotherapy. Inne publikacje dostępne: https://world.physio/covid-19-information-hub/covid-19-briefing-papers

Warto już teraz zapoznać się z materiałami przygotowanymi na Światowy Dzień Fizjoterapii, który odbędzie się 8 września 2021. Tematem przewodnim jest właśnie Long COVID, a niebawem zostaną udostępnione do darmowego pobrania materiały w polskiej wersji językowej. Zapraszamy na stronę: https://world.physio/wptday/toolkit?lang=All&year=971&toolkit_type=All

BEZPIECZNE METODY REHABILITACJI DLA OSÓB ŻYJĄCYCH Z LONG COVID: AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I ĆWICZENIA FIZYCZNE
NEWSLETTER