PL

Badanie ankietowe dotyczące EBP

W ramach projektu naukowego, realizowanego przez AWF Warszawa i KIF ruszyło badanie ankietowe online. Celem badania jest zebranie informacji na temat wiedzy, zachowań i postaw fizjoterapeutów wobec praktyki opartej na danych naukowych (Evidence-Based Practice, EBP).

Praktyka oparta na danych naukowych (EBP) jest uznawana przez pracowników ochrony zdrowia jako złoty standard świadczenia bezpiecznej opieki zdrowotnej. EBP to integracja najlepszych dowodów naukowych z wartościami i przekonaniami pacjentów oraz doświadczeniem klinicznym w procesie podejmowania decyzji. Jej celem jest zapewnienie, aby ludzie otrzymywali najlepszą możliwą opiekę, opartą na zastosowaniu najbardziej aktualnych, dostępnych badań, a nie jedynie na tradycji albo przekonaniach.

Kwestie związane z EBP są cały czas przedmiotem wielu debat, a liczba artykułów naukowych związanych z praktyką fizjoterapeutyczną nieustannie rośnie. Nadążanie za nowymi badaniami i doniesieniami staje się dla klinicystów prawdziwym wyzwaniem. Nic więc dziwnego w tym, że przekładanie wiedzy z badań naukowych do codziennej praktyki może być po prostu trudne. Istnieje wiele badań, które analizują jaką wiedzę czy postawy wobec EBP mają fizjoterapeuci na świecie, jednak do tej pory brak jest informacji o postrzeganiu EBP przez fizjoterapeutów w Polsce.

Zachęcamy więc wszystkich fizjoterapeutów do wzięcia udziału w badaniu. Link do ankiety został wysłany dziś, drogą mailową, do wszystkich fizjoterapeutów, pod adresy podane w rejestrze. Badanie kwestionariuszowe jest w pełni anonimowe i dobrowolne, a zebrane dane będą wykorzystane wyłącznie dla celów naukowych.

W imieniu realizatorów badania zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w badaniu.

Projekt naukowy “PRO-EBP Platforma promowania i upowszechniania praktyki zawodowej opartej na wiedzy naukowej”, realizowany i dofinansowany w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki, SONP/SP/461408/2020.

NEWSLETTER