• 20 września 2021
  • 08:00
  • Ogólnopolska kampania społeczna

Krajowa Izba Fizjoterapeutów pragnie poinformować o objęciu patronatem honorowym IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – ogólnopolskiej kampanii społecznej która odbędzie się w dniach 20-24 września 2021 r.

Tegoroczna edycja kampanii toczyć się będzie pod hasłem „Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań Czujny. Nie Ignoruj Objawów W Czasie Pandemii Covid-19”.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że znacząco spadła liczba wykrycia nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. Wpływ na to mają dwa czynniki: strach ludzi przed pójściem do lekarza w obawie przed zakażeniem SARS-CoV-2 oraz reorganizacja służby zdrowia w związku z pandemia, opóźniająca proces diagnostyki. Należy o tym mówić głośno – nowotwory nie poczekają na koniec pandemii. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza w momencie, kiedy pojawiają się u nas niepokojące objawy. Stąd wynika hasło przewodnie tegorocznej kampanii „Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19.” – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński.

Dlatego w ramach kampanii po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania oraz działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość opinii publicznej na temat nowotworów głowy i szyi. Do tegorocznej akcji profilaktycznej dołączyło 27 ośrodków specjalistycznych z całej Polski, a bezpłatne badania profilaktyczne bez skierowania odbędą się w: Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Białymstoku, Zamościu, Kielcach, Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu, Gdańsku.  Szczegóły na ten temat znajdą Państwo na stronie www.oppngis.pl.

W Polsce akcja prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, instytucję, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem EHNS oraz ściśle współpracuje z International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS). Inicjatorem Kampanii w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, Twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, Prezydent European Head and Neck Society.

 Kampania Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense) odbywa się w 21 europejskich krajach, Brazylii, Korei oraz Australii już od dziewięciu lat.

Więcej informacji:

www.makesensecampaign.eu, www.oppngis.pl, www.glowaiszyja.pl/aktualnosci oraz na Facebooku – Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi w Wielkopolskim Centrum Onkologii; GlowaiSzyja